UYKU PROBLEMLERİ UYKU APNESİ EVDE UYKU TESTİ MAKALELER İLETİŞİM
Uyku problemlerinin sağlık üzerine etkileri
 
Uyku problemlerinin sağlık üzerine etkileri

Uyku Problemleri - Obezite İlişkisi

Yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre, yetersiz  ve kalitesiz uykunun aşırı yemek yemeye ve kilo artışına yol açtığı gösterilmiştir. Kaç saat uyuduğumuz kadar nasıl ve ne kadar kaliteli uyuduğumuz da kilomuzu etkiliyor. Kaliteli ve derin uyku uyuyamayan kişilerde obezite riski artıyor. Uyku eksikliği iştah üzerinde etkili olan iki önemli hormonu (Leptin-Ghrelin) etkilyor. Leptin vücutta enerji fazlası olduğu zaman iştahı keserek yemeyi durdurmamızı sağlıyor. Ghrelin ise mide tarafından mide boş olduğunda salınarak açlık hissini tetikliyor.  Mide boş olduğu zaman Ghrelin artarken Leptin düşüyor, yani yemek yeme isteğimiz tetikleniyor. Yapılan çalışmalar az ve kalitesiz uyunduğunda  Leptin seviyesinin sanki 900 kalorilik çok düşük bir enerji seviyesindeki  gibi düşerek, açlığı olanca gücüyle tetiklediğini göstermektedir. Böylece kişi, bu uykuyu takip eden gün içerisinde büyük bir açlık hissi duymakta ve çok yemeye yönelmektedir.

Yetersiz ve kalitesiz uyku vücutta aynı zamanda stres hormonu olan kortizol seviyesini de artırmaktadır. Bu da vücutta insülin salgısının artışına yani hiperinsulinemi diye adlandırılan tabloya neden olmaktadır. Kanda insülin seviyesi yükselmiş kişi böylece basit karbonhidratlara ve şekerlere yönelmektedir. Bu da kilo artışına ve obeziteye yol açmakta ve diyabet riskini arttırmaktadır.

Fazla kilolardan şikayetçi iseniz ya da kilonuzu ne yaparsanız yapın kontrol etmekte zorlanıyorsanız ya da diyabet riskiniz varsa mutlaka uyku tetkikinizi yaptırıp, uykunuz gözden geçirmenizde fayda vardır.

Uyku Problemleri  ve Kalp-Damar Hastalığı Riski

En sık görülen uyku problemlerinden biri olan Uyku Apnesi’nin kalp hastalığı ve hipertansiyona yol açtığı gösterilmiştir. Ayrıca Uyku Apnesi’nin kalp krizi riskini %30 artırdığı yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Uyku Problemleri ve Diyabet riski

Bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre  yetersiz ve kalitesiz uykunun vücutta glikoz metabolizmasinda bozulmaya yol actigi kanitlanmistir.  Uykuda gecici solunum durmalari olarak tanimlanan ve sik sik uyanmaya neden olan uyku apne sendromunun  bozulmus glikoz metabolizmasina yol acarak  diyabet olusumunu hizlandirdigi gosterilmistir.

Uyku ve Psikolojik Problemler

Sadece bir gece uykusuz kalmanin bile takip eden gun icerisinde kisinin asabi ve gergin olmasina yolacabildigi bilinmektedir. Kronik bir sekilde, yetersiz ve kalitesiz uyku problemleri olan kisilerin de psikolojik gerginliklere sahip olmasi dogaldir. Kronik uyku bozukluklarinin depresyon, anksiyete ve mental yorgunluk ve gerginlik durumlarina yol acabildigi bilinmektedir. gecede 4, 5 saatten az uyuyan kişilerin kendilerini daha stresli, uzgun ve yorgun hissettikleri gosterilmistir. Baska bir calismada, gecede 4 saatten az uyuyan kisilerin sosyal yeteneklerinde ve iyimserlik hislerinde belirgin dususler oldugu gosterilmistir. Kisilerin belirttigi tum bu olumsuz semptonlarin, yeniden yeterli uyku seviyelerine ulasmalari ile dramatik bir sekilde iyilestigi acikca gorulmustur.

Uyku ve Ortalama Yasam Sureleri

Yetersiz ve kalitesiz uykunun saglik uzerinde yol actigi bilimsel olarak kanıtlanmış olumsuz etkileri dusunuldugunde, yetersiz ve kalitesiz uykunun daha kısa bir hayat beklentisine yol acmasi kacilinilmazdir. Yapilmis 3 buyuk epidemiyoljik calismanin sonuclarina gore, devamlı olarak gecede 5 saatten az uyku uyumanin ölüm riskini %15 arttirdigi gösterilmiştir.

Uyku problemlerinin tam ve kesin olarak anlaşılıp, tanı konulabilmesi için gece boyu süre uyku testi yapılması gerekmektedir.

 

 

 
 
  Detaylı bilgi ve randevu için
0554 638 29 00'ı arayabilirsiniz.